6 تن شیرابه آنغوزه در کهگیلویه وبویراحمد تولید شدعزت اله بهشتی فرد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان شیرابه در مناطق تنگ سرخ بویر احمد و کاکان تولید شد.
وی با بیان اینکه از هر هکتار گیاه دارویی آنغوزه 100 کیلوگرم شیرابه برداشت می‌شود ، گفت: بخش اعظم شیره تولید شده به کشورهایی نظیر هند، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ارزش ریالی هر کیلو گرم از این شیرابه یک میلیون و 200 هزار ریال است.
بهشتی فر ابراز کرد: تاکنون 35 هزار و 700 هکتار از عرصه‌های ملی کهگیلویه و بویراحمد با مشارکت مردم زیر کشت گیاهان دارویی آنغوزه و باریجه رفته است.
وی تصریح کرد: این میزان گیاه دارویی در مناطق مختلف استان اعم از تنگ سرخ بویراحمد، کوه خامین باشت، تنگ سرخ و کاکان، کوه سیاه و کوه سفید لنده، دمه سادات و شبلیز دنا کشت شده است.
بهشتی فر با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای استعداد های زیادی در بخش گیاهان دارویی است گفت: 50 درصد از این میزان معادل 17 هزارو 850 هکتار در منطقه تنگ سرخ بویراحمد و کاکان کشت شده است.
وی تصریح کرد: ارزش ریالی کشت شده گیاهان دارویی در هر هکتار 100 تا 120 میلیون ریال بوده است.
بهشتی فر ابراز کرد: طرح کشت گیاهان دارویی با مشارکت مردم در عرصه های ملی کهگیلویه و بویراحمد در حال اجراست.
وی تصریح کرد: توزیع بذر رایگان، نظارت فنی، کمک به قرق و حفاظت از جمله حمایت‌های منابع طبیعی برای رونق تولید گیاهان دارویی در این استان است.
کهگیلویه وبویراحمد رویشگاه بیش از 2 هزار گونه گیاهی است که از این تعداد 450 گونه آن دارویی است.
براساس براوردهای مرکز تحقیقات اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ، گیاهان دارویی در سطح 200 هزار هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد قابل‌ کشت است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای 552 هزار هکتار مرتع و 2 میلیون و 100 هزار واحد دامی است.
درمان اختلالات عصبی در کودکان، کاهش فشارخون، درمان بیماری‌های قلبی عروقی کمک به هضم غذا، جلوگیری از حمله‌های هیستری، رفع درد دندان، جلوگیری از رشد میکروب، درمان سیاه سرفه و برونشیت، درمان یبوست از جمله خواص شناخته شده گیاه دارویی آنغوزه است.
خبرنگار: مریم صیادی** انتشار دهنده: علیزاده
2082/1662انتهای پیام /*


پاسخ دهید