یک میلیارد و 400 میلیون ریال برای احداث باغات دیم در روانسر اختصاص یافتبه گزارش ایرنا، کامران کریمی روز سه شنبه در حاشیه بازدید فرماندار روانسر از طرح احداث باغات دیم این شهرستان گفت: با مساعدت های فرماندار روانسر 800 میلیون ریال از محل اعتبارات ماده 180 برای چاله کنی و 600 میلیون ریال نیز از طرف سازمان جهاد کشاورزی برای خرید نهال های مثمر اختصاص یافته است.
وی تصریح کرد: برای توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار شهرستان هم اکنون 250 هکتار زمین مستعد شناسایی شده که 100 هکتار آن توسط منابع طبیعی و آبخیزداری تایید شده و در 30 هکتار نیز چاله کنی و نهال کاری به اتمام رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی روانسر ادامه داد: طی چند سال گذشته 400 هکتار باغ دیم در روانسر ایجاد شده و در اختیار بهره برداران و کشاورزان این شهرستان است.
کریمی اضافه کرد: در طرح احداث باغات دیم در شهرستان روانسر اراضی شیب‌داری را که در دامنه کوه‌ها بلا‌استفاده بود و گاها برای چرای دام استفاده می‌شد در راستای کمک به طرح آبخیزداری و مهار آب‌های سطحی به‌ کار گرفتیم و با اجرای این طرح مانع حرکت روان آب‌ها شدیم و با آبگیرهایی که ایجاد کردیم آب‌های روان با جمع شدن در چاله‌های ایجاد شده مستقیما به زمین تزریق می‌شود که در نتیجه به منابع زیرزمینی آب کمک می‌کند.
وی اجرای موفق و توسعه باغات دیم در روانسر را منوط به همکاری بهره برداران این شهرستان دانست و اضافه کرد: اگر مردم در نگهداری این باغات همکاری نکنند بعد از چند سال این باغات از بین خواهد رفت .
فرماندار شهرستان روانسر نیز ضمن تقدیر از اقدام های انجام شده گفت: آب، خاک و هوای روانسر برای توسعه باغات مثمر مستعد است.
حسین ویسمرادی ارائه مشاوره های فنی و آموزشی و هم افزایی با منابع طبیعی را خواستار شد و افزود: در احداث باغات دیم، اقدام ها باید به گونه ای باشد که ضمن حفظ خاک و منابع طبیعی ، زمینه ایجاد اشتغال، تولید و درآمد بهره برداران فراهم شود.
شهرستان روانسر با 47 هزار نفر جمعیت در 60 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه قرار دارد.
8066/7455خبرنگار:یوسف فتاحی انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*


پاسخ دهید