پیش بینی افزایش 5 درصدی تولید پسته در خراسان شمالیعلی اصغر شریکیان پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سال گذشته هزار و 793 تن پسته در این استان تولید شد که در سال جاری هزار و 850 تن محصول پسته در این استان تولید خواهد شد.
وی با بیان اینکه تولید پسته در این استان با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب وضعیت مساعدی دارد گفت: سطح زیر کشت باغ های پسته در این استان 2 هزار و 332 هکتار است که هزار و 377 هکتار آن غیر بارور و 955 هکتار آن بارور است.
شریکیان با اشاره به اینکه اسفراین و جاجرم به ترتیب دارای بیشترین سطح تولید و زیر کشت پسته در خراسان شمالی هستند افزود: برداشت پسته در این استان از نیمه شهریورماه آغاز می شود که هم اکنون برداشت آن در جاجرم شروع شده و در اسفراین از اوایل مهرماه شروع می شود و تا پایان مهرماه ادامه دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ارقام عمده پسته در این استان را اوحدی، احمدآقایی، اکبری و قله چی عنوان کرد و گفت: برای ارتقای دانش بهره برداران در شهرستان های پسته خیز این استان کارگاه و کلاس آموزشی برگزار شده است.
شریکیان در خصوص توسعه پسته این استان افزود: عمده منابع آبی کم شده، خاک ها حالت لب شوری پیدا کرده و اقلیم مناسب باعث توسعه سطح زیر کشت پسته شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه محصول صادراتی است و ارزش اقتصادی بالایی دارد، باغداران این استان تجربیات خوبی را به دست آورده اند.
وی با بیان اینکه پسته سهم مهمی در تولید و اشتغال دارد گفت: سال گذشته یک واحد تولید فرآوری پسته با ظرفیت سالانه 400 تن در جاجرم راه اندازی شد که هم اکنون آن واحد فرآوری مشغول به کار است.
شهرستان های اسفراین و جاجرم از قطب های مهم تولید محصول پسته در خراسان شمالی هستند.
7186/6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخ دهید