ورود پرقدرت شاخص بورس به کانال 84 هزار واحدی



به گزارش دوشنبه ایرنا، شاخص کل بورس که در هفته های اخیر روندی افزایشی داشته است، امروز با جهش 497 واحدی از مرز کانال 84 هزار واحدی عبور کرده و در میانه آن کانال جای گرفت.
در معاملات امروز، نمادهای فلزی و معدنی، کشتیرانی و برخی پتروشیمی ها مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گر فتند که منجر به رشد قابل توجه شاخص شد.
بر این اساس، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) به همراه شپدیس، حکشتی و همراه بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.
در معاملات امروز 452 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 73 میلیارد ریال در 39 هزار و 467 نوبت خرید و فروش شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز از روند صعودی برخوردار بودند. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 161 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 116 واحد رشد کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 88 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 568 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 381 واحد و شاخص بازار دوم بورس 912 واحد بالا رفت.
گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 93 میلیون سهم به ارزش 117 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش 116 میلیارد ریال و گروه شیمیایی به ارزش 83 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
رده چهارم با معاملاتی به ارزش 82 میلیارد ریال در جایگاه چهارم جای گرفت. گروه فرآورده های نفتی که پالایشگاه ها را در خود جای داده است، با معاملاتی به ارزش 73 میلیارد ریال در رده پنجم قرار گرفت.
بیشترین افزایش قیمت در معاملات امروز به نماد تازه وارد «های وب» (داده گستر عصر نوین) قرار گرفت.

** فلزات اساسی، شاخص فرابورس را نیز سبزپوش کردند
معاملات امروز، با نقل و انتقال بیش از 169 میلیون اوراق به ارزش نزدیک به 2 هزار و 422 میلیارد ریال خاتمه یافت که این مبادلات نسبت به دیروز با افزایش حجم و کاهش ارزش همراه بود.
شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با رشد سه واحدی روبرو شد تا به این ترتیب آیفکس به پله 952 واحدی صعود کند.
بررسی نمادهای اثرگذار بر شاخص نشان می‌دهد اغلب نمادهایی که تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند از گروه فلزات اساسی و یک نماد از گروه شیمیایی‌ها بود.
بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز روز جاری میزبان یک میلیون و 830 هزار ورقه به ارزش نزدیک به یک‌هزار و 762 میلیارد ریال بود.
اسناد خزانه اسلامی با نماد «سخاب4» با مبادله یک میلیون و 180 هزار ورقه به ارزش حدود یک‌هزار و 121 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.
نماد معاملاتی اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم در نماد «اخزا10» نیز به منظور پرداخت مبالغ اسمی این اسناد، در پایان معاملات امروز متوقف شد.
در تابلو اوراق تسهیلات مسکن (تسه) نیز معاملات تسه در بازه قیمتی 737 هزار تا 790 هزار ریال انجام شد و در نهایت بیش از 98 هزار ورقه تسه به ارزش 76 میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام **2022*1961* گزارش: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود



انتهای پیام /*










پاسخ دهید