نشست اوپک و غیراوپک در وین بدون توصیه خاصی برای تمدید توافق کاهش تولید نفت پایان یافتبه گزارش ایرنا ، توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک در ماه مارس 2018 به پایان می رسد و کشورهای مشارکت کننده در این توافق هنوز تصمیمی برای تمدید آن پس از ماه مارس نگرفته اند.
در این حال ، کمیته نظارتی مشترک اوپک و غیراوپک در سطح وزیران متشکل از وزیران نفت و انرژی کشورهای کویت ، ونزوئلا و الجزایر (عضو اوپک) و کشورهای روسیه و عمان (غیر عضو اوپک) روز جمعه برای بررسی وضعیت بازار نفت تشکیل جلسه داد. این وزیران با بررسی وضعیت عرضه و تقاضای نفت خاطرنشان کردند که اقدام مشترک اوپک و غیراوپک تاثیرات خوبی برای از میان برداشتن مازاد عرضه در بازار نفت داشته است. وزیر نفت الجزایر گفت که توافق در حال ثمر دادن است و تصمیم برای تمدید آن بستگی به ارزیابی بازار دارد.
** روسیه: توافق می تواند به تدریج به پایان برسد
‘الکساندر نواک’ وزیر انرژی روسیه گفت: تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در 8 ماه اول امسال 99درصد به توافق پایبند بوده اند هر چند برخی کشورها می توانند بهتر عمل کنند.
وی همچنین گفت که قیمت های کنونی نفت امکان بازگشت سرمایه گذاری را فراهم می کند و درباره تمدید توافق کاهش تولید یا (فریز) نفتی نیز گفت: ما درباره تمدید توافق نفتی بحث کردیم ؛ چنین راهکاری وجود دارد اما اکنون برای اتخاذ تصمیم بسیار زود است. نواک با بیان اینکه ‘تقاضای نفت با شتاب در حال افزایش است’ ، خاطرنشان کرد که اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت باید روی راهبرد خود برای پس از ماه مارس کار کنند. نواک گفت زمانی که بازار نفت به توازن برسد ، توافق کاهش تولید نفتی اوپک و غیراوپک می تواند به تدریج به پایان برسد و بهترین زمان برای پایان این توافق زمانی است که تقاضا بالا باشد. وی در مورد بهای نفت نیز پیش بینی کرد که قیمت نفت تا پایان سال در محدوده 50 تا 60 دلار باشد.
**کویت: علتی برای کاهش بیشتر تولید اوپک نیست
‘عصام المرزوق’ وزیر نفت کویت نیز گفت: از زمان نشست قبلی ما در ماه ژوییه تا کنون ، بازار نفت بطور ملموسی بهبود یافته است. وزیر نفت کویت با بیان اینکه علتی برای کاهش بیشتر تولید نفت اوپک نیست ، خاطرنشان کرد: اوضاع در لیبی و نیجریه هنوز به ثبات نرسیده و این کشورها پس از اینکه تولیدشان تثبیت شد ، به توافق کاهش تولید کمک خواهند کرد. وزیر نفت کویت اعلام کرد که تولید نفت لیبی اکنون کمتر از 900 هزار بشکه در روز است. المرزوق گفت : برای تصمیم درباره تمدید توافق کاهش تولید احتمالا تا نشست آینده صبر می کنیم.
کنفرانس 173م اوپک روز 30 نوامبر (9 آذر) در وین برگزار می شود و انتظار می رود نشست وزیران اوپک و غیراوپک نیز در آن زمان درخصوص توافق دو طرف در زمینه کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.
**تولید ایران 3 میلیون و 790 هزار بشکه
در نشست کمیته نظارتی مشترک همچنین اعلام شد که تولید نفت ایران در حد 3 میلیون و 790 هزار بشکه در روز بوده و تولید ایران از زمان آغاز این توافق افزایش نیافته است.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند. براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند. ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از مشکلات خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست چهارم خرداد امسال با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس 2018 (اواسط فروردین 1397) موافقت کردند.
اروپام**1078**3404** خبرنگار: بابک جعفری**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


پاسخ دهید