معاون فرماندار قشم: نگاه منابع انسانی به اشتغال باید اصلاح شودبه گزارش ایرنا، مصطفی غلامپور روز یکشنبه در جلسه کمیسیون کارگری شهرستان قشم گفت: بسیاری از جوانان شغل را تنها برابر با استخدام دولتی می دانند که ذهنیت پشت میز نشینی باید تغییر کند و آموزش و پرورش از دوران کودکی این راهبرد غلط در حوزه اشتغال را تغییر دهد.
وی با اشاره به نیاز جامعه به حرفه های گوناگون افزود: یک میلیون و 200 هزار نفر سالانه از دانشگاه ها فارغ می شوند و اگر دولت به تنهایی بخواهد امسال 9 هزار و 700 فرصت شغلی کند، تنها بخشی از نیروهای جویای کار دارای تحصیلات دانشگاهی تحت پوشش قرار می گیرد.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم بیان کرد: دولت با توجه به محدودیت ها و ذهنیت پشت میز نشینی به تنهایی نمی تواند در این زمینه موفق شود مگر بخش خصوصی پای کار بیاید که مقام معظم رهبری با نامگذاری امسال با نام ‘اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال’ حجت بر همگان تمام است.
او اضافه کرد: هر یک از مسوولان و مردم باید به نوبه خود و در حد توان گامی در این زمینه برداشته و به این چرخه کمک کنند که از نظر اخلاقی نیز گام برداشتن برای کمک به هم نوع مورد تاکید است.
غلامپور در ادامه با اشاره به شرایط بازار بر رعایت حقوق کارگران و کارفرمایان جهت جلوگیری از هرگونه اجحافی تاکید کرد و گفت: قشم ظرفیتی بزرگ در بخش تعاون دارد و تعاونی های فعال بسیاری در شهرستان هستند که به موضوع اشتغال نیز کمک کردند اما باید کاستی ها جهت بهره برداری هرچه بیشتر از این ظرفیت برطرف شود.
وی افزود: همچنین سازمان منطقه آزاد قشم به منظور اشتغالزایی قرار شد، شرکت های خارجی را به تامین 30 درصد نیروها از داخل ملزم کند.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم بیان کرد: باید از شرکت های خصوصی حمایت شود و دستگاه ها و مجموعه های دولتی از استفاده و به کارگیری اتباع بیگانه منع شدند اما در کنار حمایت باید در بخش نظارت بدون تعارف عمل شود.
او با اشاره به سهم بیش از 80 هزار تنی قشم در زمینه آبزی پروری طی برنامه ششم توسعه اضافه کرد: تحقق برنامه با توجه به تولید سالانه هشت هزار تن کنونی نیازمند پشتیبانی دولت از جمله با ارایه تسهیلات بانکی و پیگیری آنهاست.
غلامپور خواستار ارایه گزارشی در زمینه میزان تسهیلات ارایه شده برای ایجاد اشتغال در شهرستان شد و گفت: بانک کارآفرینی 50 هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات برای اشتغالزایی به ویژه در نقاط روستایی اختصاص داده که فرصت مناسبی است و باید سهم قشم از این محل پیگیری شود.
وی در ادامه با انتقاد از مجموعه های اقتصادی بیان کرد: انتظار می رود بخش های خصوصی، شرکت ها و مجموعه های اقتصادی فعال در منطقه با توجه به بهره مندی از برکت نظام جمهوری اسلامی در برگزاری آیین های فرهنگی و مذهبی به عنوان مسوولیت اجتماعی مشارکت و همراهی کنند.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار قشم با اشاره اجتماع دستفروشان در مرکز شهر قشم و درگهان عنوان کرد: دستفروشی در همه کشورها وجود دارد، مقابله با آن مد نظر نیست و باید ساماندهی اما فروشندگان سیار با خودرو باید بدون مماشات جمع آوری شوند.
وی افزود: قشم گردشگرپذیر است و باید ساماندهی کارگران فصلی جهت تغییر چهره شهر بدون کوتاهی در دستور کار قرار گیرد، محلی ویژه استقرار کارگران تعیین و شرکتی برای فعالیت نظام مند و شناسنامه دار در این زمینه راه اندازی شود.
انتشاردهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123انتهای پیام /*


پاسخ دهید