معاون اتاق تهران:اعلام فهرست کالاهای مشمول لغو معافیت مالیاتی اقدامی مثبت است«محمدرضا بختیاری» روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: سیاست اتخاذ شده از سوی دولت و اعلام فهرست کالاها را 100 درصد مثبت تلقی کرد؛ هرچند شاید در صحنه عمل نیاز به بازنگری یا تکمیل داشته باشد.
معاون امور بین الملل اتاق تهران اظهار کرد: صادرات کالاها و محصولات ایرانی نه فقط باید از هر نوع مالیاتی معاف باشد، بلکه باید مشوق هایی از سوی دولت به منظور حضور فعال تر در صحنه های بین المللی به آن اختصاص داد.
به گفته این مقام مسئول، بهترین حالتی که برای صادرات کالا می توان متصور بود، تولید محصولات نهایی یا دستکم واسطه ای است تا از فروش مواد خام جلوگیری شود.
وی با اشاره ویژه به بخش معدن، تصریح کرد: ذخایر معدنی کشور نزدیک به 27 تریلیون تن تخمین زده شده که اگر استخراج و عمل آوری و به کالای نهایی تبدیل شود، ارزش افزوده سرشاری برای کشور ایجاد خواهد کرد.
بختیاری با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت برای تحقق این مهم، یادآوری کرد: در طول دوران سخت تحریم ها، بنگاه های کشور و فعالان اقتصادی از پیشرفت ها و حرکت های رو به توسعه جهانی عقب ماندند.
وی خاطرنشان کرد: امروز این قابلیت در بین بنگاه های اقتصادی وجود دارد که بتوانند خود را به روزرسانی کنند و امید می رود با حمایت های دولت کمبود زیرساخت ها در حوزه معدن بتدریج جبران شود.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در بخشنامه مورخ 16 مرداد ماه امسال ماده 141 قانون مالیات های مستقیم را اصلاح کرده و برخی از مواد معدنی و نفتی را مشمول آن کرده است.
بر این اساس، 100 درصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20 درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود.
وی همچنین با اشاره به تیم منسجم و هماهنگ اقتصادی دولت دوازدهم، تصریح کرد: انتظار می رود این تیم بتواند برنامه های بهتری را در چهار سال آینده طراحی و اجرا کند و بویژه اهمامی ویژه در اجرای برنامه ششم توسعه داشته باشد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 ** 6075 ** خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


پاسخ دهید