مصوبه ساماندهی واردات مسافری، ملوانی و بازارچه های مرزی ابلاغ شدبه گزارش دوشنبه تارنمای گمرک، «فرود عسگری» که عصر یکشنبه در آیین معارفه خود سخن می گفت، اعلام کرد: اولویت گمرک در دولت دوازدهم توسعه سامانه جامع گمرکی در رویه های تله لنجی و ملوانی، بازارچه ای و مسافری بویژه در مناطق آزاد است.
وی توضیح داد: رویه ورود موقت به تازگی به سامانه جامع گمرکی پیوسته است و تلاش داریم بخش استرداد را نیز بزودی الکترونیکی کنیم.
رئیس کل گمرک ایران افزود: برنامه تجهیز گمرکات به دستگاه های کنترلی ایکس کامیونی باسرعت بیشتری انجام خواهد شد.
عسگری در ادامه از اجرایی شدن اظهار قبل از ورود خبر داد و گفت: جلسات با سازمان بنادر و دریانوردی با سرعت خوبی جهت اجرایی شدن اظهار قبل از ورود در حال انجام است.
وی همچنین تسهیل و توسعه تجارت و به ویژه صادرات غیر نفتی و ترانزیت را از دیگر برنامه های مهم گمرک ایران در دولت دوازدهم بیان کرد و گفت: تعامل و همکاری با تشکل های بخش خصوصی و اتحادیه های صادرکنندگان و فعالان اقتصادی به شکل بهتر و کارآمدتری انجام خواهد شد و توسعه صادرات غیر نفتی و ترانزیت در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی بدون کمک و همدلی و همفکری بخش خصوصی امکان پذیر نیست.
رئیس کل گمرک ایران در ادامه با ارائه گزارشی به بررسی وضعیت گمرک ایران پرداخت و تصریح کرد: اکنون گمرک ایران در 15 کنوانسیون بین المللی عضویت دارد که هر کدام الزامات خاصی دارند؛ همچنین بیشترین تعداد رویه های گمرکی را در دنیا گمرک ایران دارد به شکلی که مورد مشابه رویه ته لنجی یا کوله بری را در هیچ کجای دنیا نمی توان پیدا کرد.
عسگری در ادامه گفت: گمرک ایران مامور وصول 24 نوع عوارض و اعمال 64 نوع معافیت گمرکی است که وجود این مقررات کار گمرک را پیچیده تر می کند؛ همچنین ما در تمامی مراکز استان ها و نقاط صفر مرزی و 31 بازارچه مرزی مستقر هستیم و باید در 22 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی هم اعمال مقررات کنیم و این حالی است که بزرگترین منطقه آزاد دنیا با عنوان منطقه آزاد ماکو در کشورمان قرار دارد و در نمونه ای دیگر وسعت منطقه آزاد ارس هم 53 هزار هکتار است.
رئیس کل گمرک ایران در ادامه اجرای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی را مهمترین دستاورد گمرک در دولت یازدهم برشمرد و با تشکر از تلاش ها و زحمات مسعود کرباسیان رئیس پیشین گمرک در راه اندازی آن گفت: از نیمه دوم سال 92 پروژه سامانه جامع گمرکی آغاز شد و با پیاده سازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی میانگین انجام تشریفات گمرکی واردات از 26 روز به 3 روز و کالاهای صادراتی از 7 روز به یک روز کاهش یافت.
عسگری ادامه داد: با اقداماتی که در گمرک انجام شد در کشف انواع مخدر در میان گمرکات دنیا اول شدیم و رتبه دوم را در بخش مبارزه با تخلفات و قاچاق سایر کالاها کسب کردیم.
رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: حدود 24 سازمان در فرآیند صدور مجوز برای واردات کالا دخیل هستند و یکی از نقاط قوت سامانه جامع گمرکی این بود که همه در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی گرد هم آمدند و صدور مجوز همه آنها الکترونیکی شد.
وی گفت: امروز می توان به طور دقیق اعلام کرد که صدور مجوز و اخذ نظر کارشناسی دستگاه های اجرایی برای ورود یک کالا به کشور چه مدت زمانی در چه سازمانی زمان می برد و یا فرآیند کار در کدام دستگاه متوقف شده است.
رئیس کل گمرک ایران از شفافیت در مصارف ارزی کشور به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی نام برد و گفت: با ارتباطی که بین گمرک، بانک مرکزی و شبکه بانکی ایجاد شده، می توان منشاء ارز را شناسایی کرد و مصارف ارزی کشور در بخش تجارت خارجی کاملا شفاف شده است .
عسگری دقیق تر شدن عملیات حسابداری و اعمال نرخ های حمایتی دولت در واردات برخی کالاها را دیگر دستاورد پیاده سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی در دولت برشمرد و گفت: در سال 1392 در مجموع 50 میلیارد دلار واردات داشتیم که 86 هزار میلیارد ریال حقوق گمرکی از آن اخذ شد و در سال 1395 و با وجود اینکه میزان واردات به 44 میلیارد دلار کاهش یافت، درآمد گمرکی کشور به181 هزار میلیارد ریال رسید که البته روند افزایشی درآمدهای گمرکی در سالجاری هم ادامه دارد که تمامی اینها ثمره پیاده سازی سامانه جامع گمرکی بوده است.
وی افزود: پارسال گمرک توانست در حوزه وصول عوارض برای دستگاه های مختلف 13 هزار میلیارد ریال دریافت کند که نسبت به سال قبل از آن رشد 38 درصدی برخوردار است.
به گفته عسگری، در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز گمرک پارسال توانست 100 هزار میلیارد ریال اخذ کند که رشد 30 درصدی را نسبت به سال 1394 نشان می دهد .
رئیس کل گمرک ایران در ادامه اظهار داشت: یکی از افتخارات گمرک ایران در دولت یازدهم ایجاد بزرگترین بانک اطلاعات تجارت خارجی و امکان دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات بود تا مردم بتوانند به شکل بسیار آسان تری به اطلاعات تجارت خارجی دسترسی داشته باشند.
عسگری گفتک با این کار امکان دسترسی روزانه به آمارهای تجارت خارجی، دسترسی ماهیانه با جزئیات کامل تمامی کالاها و دسترسی آزاد به ارزش های گمرکی به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی فراهم شده است و اکنون حتی برای هر یک ارباب رجوع بانک اطلاعات الکترونیکی تشکیل شده و خدمت گیرندگان می توانند به جزئی ترین اطلاعات ترخیص کالا ، گردش کار ، تعرفه و ارزش به صورت آنلاین و با هیچ گونه محدودیتی دسترسی داشته باشند .
عسگری تاکید کرد: تمامی اطلاعات تجارت خارجی با ریزترین جزئیات به تفکیک تک تک ردیف های تعرفه ای، نظریه ارزیاب و کارشناس، ارزش، وزن، صاحب کالا و فاکتور، گواهی مبدا و بارنامه در بانک اطلاعات تجارت خارجی گمرک موجود هست و با اطلاعات هوشمند و الکترونیکی شدن داده ها جزئیات آمار تجارت خارجی به شکل روشن و شفاف و فارغ از مسائل سیاسی استخراج و در چارچوب سیاست دسترسی آزاد به اطلاعات در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
به گفته رئیس کل گمرک ایران، این سازمان در دولت یازدهم یکی از شفاف ترین دوران خود را سپری کرد که البته این روند در دولت دوازدهم نیز با جدیت تمام دنبال خواهد شد .
به گزارش ایرنا، عسگری که تا پیش از این سرپرست گمرک جمهوری اسلامی ایران بود بتازگی با حکم وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رییس کل این نهاد منصوب شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2025*1961*تنظیم: لیلا جودی* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخ دهید