لاریجانی: اقتصاد، محور دیپلماسی آینده کشور استبه گزارش ایرنا علی لاریجانی عصر روز یکشنبه در جمع فعالان اقتصادی آذربایجان غربی با اشاره به ضرورت تغییر در ساختار وزارت امور خارجه با هدف فعال سازی دیپلماسی اقتصادی، اضافه کرد: مجلس در جلسه رای اعتماد به وزیر امور خارجه نیز بر این امر تاکید کرد و تصمیم وزارت امور خارجه نیز در این مورد جدی است.
وی با اشاره به اهمیت توسعه صادرات، اظهار کرد: کشور به جای تفکیک وزارتخانه ها به وزارتی خاص برای توسعه صادرات و بازرگانی در کشور نیازمند است.
لاریجانی، اعطای مشوق ها را اقدامی درست در توسعه صادرات کشور دانست و گفت: این امر در برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته است و نظام اقتصادی کشور نیز باید به این امر بیش از پیش توجه کند.
وی، خصوصی سازی را یکی از مهمترین راهکارهای بهبود وضعیت اقتصادی کشور برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر بخش قابل توجهی از بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود و این امر، اعطای بودجه به بخش توسعه ای و عمرانی را با محدودیت مواجه می کند.
لاریجانی تاکید کرد: در سطح کلان کشور برای خصوصی سازی اعتقاد راسخی وجود دارد اما باید ساز و کار آن نیز فراهم شود.
وی اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها را از ابتدا نادرست خواند و بیان کرد: در صدد هستیم تا این طرح را به مسیر درست برگردانیم و یارانه بخش تولید را نیز احیا کنیم.
وی با اشاره به مشکل کشاورزی آذربایجان غربی افزود: مجلس برای بهبود این روند اعتبار قابل توجهی را با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی تصویب کرده است ولی مردم نیز باید برای اجرای این امر اهتمام لازم را داشته باشند.
وی اظهار کرد: دولت 85 درصد تجهیز اراضی به آبیاری نوین را پرداخت می کند و تنها 15 درصد باید توسط مردم هزینه شود که رقم کمی است.
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز/ یکشنبه/ به همراه جمعی از نمایندگان آذربایجان غربی جهت افتتاح چند طرح مهم عمرانی وارد این استان شد.
حضور در گلزار شهدا و ادای احترام به مقام شامخ شهدا، افتتاح دانشکده ادبیات پردیس نازلو، افتتاح طرح بزرگراه شهید کلانتری، بازدید از دریاچه ارومیه، حضور در جلسه شورای اداری استان و شرکت در جلسه با فعالان اقتصادی آذربایجان غربی از دیگر برنامه های علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در این سفر بود.
2093/ 3072
** خبرنگار: صابر چهرقانی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


پاسخ دهید