سرما به بیش از چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی جنوب کرمان خسارت وارد کردسید یعقوب موسوی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خسارت ریالی سرمازدگی منطقه جنوب کرمان در دست بررسی است که متعاقبا اعلام خواهد شد.
وی بیان کرد: در مجموع سرما بین 30 تا 50 درصد به مزارع کشاورزی جنوب کرمان خسارت وارد کرده است.
وی گفت: کشاورزان جنوب کرمان توصیه های کارشناسان را در زمینه سرمازدگی جدی بگیرند تا شاهد کاهش خسارت در این بخش باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان افزود: کاهش شدید دما احتمال بروز سرمازدگی و یخ زدگی گیاهان زراعی و باغی را به حداکثر می رساند لذا کشاورزان با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه خسارات احتمالی را به حداقل برسانند.
وی تصریح کرد: کشاورزان با توجه به احتمال کاهش دما ضمن توجه به هشدارهای هواشناسی، سیستم گرمایشی گلخانه ها را روشن نگه دارند، درب تونل های پلاستیکی مزارع خیارسبز و سیب زمینی را ببندند، از پوشش پلاستیکی ثانویه استفاده کنند و همچنین به آبیاری گلخانه ها و مزارع با آب گرم (آب چاه) اهتمام داشته باشند.
** سرما خسارت 30 تا 50 درصدی به مزارع کشاورزی جیرفت وارد کرد
مدیر جهاد کشاورزی جیرفت گفت: سرمای پیش از موعد شب گذشته سبب خسارت به محصول کشاورزی و گلخانه های کشاورزان جیرفت شد.
علی سالاری افزود: با توجه به برآوردهای اولیه خسارت در مزارع شهرستان جیرفت بین 30 تا 50 درصد است که عدد دقیقی تا برآورد کامل نیست.
وی بیان کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی در مراکز خدمات کشاورزی جیرفت در حال بازدید و برآورد نهایی خسارت هستند که ظرف چند روز آینده برآورد کلی اعلام خواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی جیرفت با اشاره به اطلاع رسانی های صورت گرفته و پایش مرتبط دما با تشکیل تیم های کارشناسی با همکاری هواشناسی جیرفت خسارت سرما زدگی امسال به طور یقین نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت.
سالاری از برآورد میزان خسارت به 2 هزار و 100 هکتار از مزارع کشاورزان جیرفتی خبر داد.
** خسارت 30 تا 70 درصدی سرما به مزارع سیب زمینی عنبرآباد
مدیر جهاد کشاورزی عنبرآباد از خسارت 30 تا 70 درصدی سرما به مزارع سیب زمینی این شهرستان خبر داد.
محسن طاهری افزود: سرمای شدید 2 شب گذشته به مزارع سیب زمینی و گلخانه های خیار عنبرآباد خسارت وارد کرد.
وی ادامه داد: کارشناسان در منطقه در حال بازدید و بررسی میزان خسارت هستند که بزودی میزان خسارت اعلام می شود.
سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان هفت شهرستان جیرفت، کهنوج، منوجان، قلعه گنج، رودبار جنوب، فاریاب و عنبرآباد را زیر پوشش دارد. این منطقه با سطح زیر کشت بیش از 260 هزار هکتار و با تولید سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی 60 درصد تولیدات این بخش را در استان به خود اختصاص داده است.
خبرنگار: هادی شفیعی مجاز ** انتشاردهنده: نجمه حسنی*
7450/3029انتهای پیام /*


پاسخ دهید