راه آهن قم سهم 23 درصدی از کل بار حمل شده از طریق خطوط ریلی کشور را داراستمحسن اعتماد روز پنجشنبه در حاشیه گردهمایی آشنایی اعضای شورای شهر، دهیاران، دامداران و کشاورزان بخش مرکزی قم با خطرات ناشی از حوادث ریلی، افزود: همچنین در سال گذشته یک میلیون و 539 هزار و 500 تن از طریق ریل راه آهن قم جابه جا شده اند که چهار درصد کل مسافران جابه جا شده از طریق ریل در کشور بوده است.
وی بیان کرد: اداره کل راه آهن قم در سال 91 تشکیل شد و در حال حاضر 400 کیلومتر خط اصلی، 30 کیلومتر خطوط صنعتی و تجاری و 50 کیلومتر خط فرعی دارد و متشکل از 13 ایستگاه است.
وی، اتصال و ارتباط با خطوط راه آهن اصفهان، اراک و محور جدید و قدیم تهران، ورود و خروج یبش از 28 هزار واگن باری در ماه، ورود و خروج بیش از 15 هزار سالن مسافری در ماه، ورود و خروج روانه 50 رام قطار مسافری و 30 رام قطار باری و واقع شدن در مرکز کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور را از ویژگی های راه آهن قم عنوان کرد.
اعتماد در ادامه با بیان این که تردد در حریم راه آهن ممنوع است، بیان کرد: 17 متر از دو طرف ریل راه آهن را حریم راه آهن می گویند و همچنین تا 30 متر نیز به دلیل عبور خطوط زیرساختی از جمله گاز، نفت، آب، برق و تاسیسات مخابراتی، ساخت و ساز ممنوع است.
وی تاکید کرد: شرایط قطار با توجه به وزن، سرعت و تعداد واگن ها با وسایل نقلیه دیگر متفاوت است و در صورتی که لازم به ترمز باشد، از زمان ترمز گرفتن تا لحظه ایستادن کامل قطار یک هزار تا یک هزار و 200 متر مسافت طول می کشد.
وی ادامه داد: ساکنان حریم ریل و یا افرادی که روزانه از خط راه آهن عبور می کنند باید این نکات را مورد توجه قرار دهند تا شاهد رخدادهای ناگوار نباشیم.
مدیرکل راه آهن قم اضافه کرد: سرعت قطارهای مسافربری 140 کیلومتر بر ساعت است و در برخی مناطق از جمله محمدیه، قمرود و شورآب 160 کیلومتر بر ساعت است.

**بخشدار بخش مرکزی قم در این گردهمایی گفت: بخش مرکزی 63 درصد از کل مساحت استان قم را به خود اختصاص داده و بیش از 90 درصد خطوط ریل استان از این بخش عبور می کند.
علیرضا خزایی افزود: عبور این میزان خطوط ریلی فرصت مناسبی برای توسعه اقتصادی و صنعتی بخش مرکزی است و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را داشته باشیم.
بخش مرکزی یکی از بخش‌ های پنج گانه قم است؛ این بخش دارای 2 دهستان قمرود و قنوات است.
/2085/ 6133/خبرنگار: سمیه حیدری **انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*


پاسخ دهید