برجام نگرانی ها را برای همکاری اقتصادی با ایران از بین برد/ ضرورت توسعه دیپلماسی اقتصادی



‘محمدرضا دیانی’ روز سه شنبه پس از دریافت جایزه ویژه نخبگان اقتصادی جهان اسلام درمرکز تجارت جهانی پوترای کوالالامپور در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امروز کشورهای اسلامی موفق شده اند ظرفیت های بسیار زیادی را در بخش های مختلف ایجاد کنند و به ویژه در انتقال دانش فنی و همکاری در زمینه فناوری گام های ارزنده ای برداشته اند.
هشتمین کنفرانس و نمایشگاه تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلام با حضور ایران روز دوشنبه در مرکز تجارت جهانی پوترای شهر کوالالامپور پایتخت مالزی آغاز بکار کرد .
براساس برنامه پیش بینی شده 10 شخصیت نخبه اقتصادی جهان اسلام سالانه در این اجلاس سالانه معرفی می شوند که امسال این رقم به 8 نفر کاهش یافت.
چهار نفر از نخبگان اقتصادی معرفی شده از کشور مالزی و چهار نفر دیگر از کشورهای عمان، بنگلادش، زیمباوه و ایران بودند.
دیانی در این گفت وگو بر توسعه دیپلماسی اقتصادی ایران توسط فعالان بخش خصوصی در جهان و درمیان کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت : امروز موضوع سرمایه گذاری مشترک در زمینه گردشگری و تبادل گردشگر از زمینه هایی است که جمهوری اسلامی ایران باید به خوبی با توجه به قابلیت هایی که دارد، از آن بهره گیری کند .

** تلاش آمریکا برای انزوای ایران
نخبه اقتصادی جهان اسلام به ایرنا گفت: واقعیت این است که امروز آمریکا و بعضی کشورهای غربی در صدد تحریم و به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی ایران هستند، اما بهترین راهکار برای مقابله با این سیاست غرب، همکاری با کشورهای اسلامی و به ویژه بهره گیری از توانمندی بخش خصوصی و بخش های عمومی در کشورهای اسلامی است که مسیر اقتصادی را هموار و ما را از بن بست ها خارج می سازد .
به گفته دیانی، ضرورت دارد بتوانیم از کشورهای اسلامی به عنوان پایه ها و بستری به منظور توسعه صادرات و رشد اقتصادی کشورمان بهره گیری کنیم .

** راهبرد شکست تحریم
رئیس مجمع کارآفرینان ایران افزود: کشورمان این توانایی را دارد تا با ایجاد سرمایه گذاری های مشترک با کشورهای اسلامی، بسیاری از محدودیت های اقتصادی را که اکنون آمریکا و برخی کشورهای غربی ایجاد کرده اند، به شکست بکشاند و این راهبردی مهم محسوب می شود.
وی اضافه کرد: ایران می تواند از طریق کشورهای اسلامی با ایجاد سکوهایی، سرمایه گذاری های مشترک ، پایگاه های قوی صادراتی، تحریم ها را پشت سربگذارد و بسترهای لازم برای توسعه را فراهم سازد .

** بازار گسترده میلیاردی جهان اسلام
مدیرعامل گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب خاطر نشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران با شرایطی که در بین کشورهای اسلامی دارد از لحاظ مصرف و نیازمندی های این کشورها به صنایع نفت و پتروشیمی و نیز ایجاد صنعت گردشگری مشترک ، در هنگام وضع تحریم های سخت، بخوبی می تواند آن را پشت سرگذارد.
وی تصریح کرد: واقعیت این است که امروز کشورهای اسلامی با قابلیت بازار بزرگ میلیاردی می توانند به خوبی نیازمندی های خود را پاسخگو باشند و باید از این قابلیت بخوبی بهره گیری شود .

** رویکرد دولت دوازدهم به سوی دیپلماسی اقتصادی
دیانی موضوع رویکرد اقتصادی را در دوره چهارساله فعالیت دولت دوازدهم بسیار مهم دانست و گفت: پیشتر سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران بیشتر در اقصی نقاط جهان بر توسعه فعالیت سیاسی متمرکز بوده، اما اکنون رویه گسترش فعالیت اقتصادی نیز در دستور قرار گرفته است .
وی بهره گیری از توان و ظرفیت کشورهای اسلامی برای توسعه همکاری های اقتصادی را به عنوان یک راهبرد مهم در این دوره چهارساله ذکر کرد .

** یمن و سوریه نیازمند سرمایه گذاری برای بازسازی
رئیس مجمع کارآفرینان ایران افزود: امروز کشورهایی مانند یمن و سوریه نیازمند سرمایه گذاری و بازسازی جدی هستند و در بین کشورهای اسلامی برخی تجربیات موفق توسعه ای و رشد اقتصادی را دارند و به این ترتیب باید برای پوشش یکدیگر گام برداشت و رشد فراگیر را فراهم ساخت .

** منابع غنی انرژی و معدنی در کشورهای اسلامی
دیانی یادآور شد : امروز کشورهای اسلامی از اقتصادهای متنوعی برخوردارند و می توانند نقش مکمل یکدیگر را بخوبی ایفا کنند، منابع غنی انرژی و ذخایر انبوه معدنی از مشخصه های این کشورهاست.
وی گفت: اقتصادهای وابسته به نفت ،گاز و پتروشیمی و نیز انواع ذخایر معدنی زمینه سرمایه گذاری برای رشد تولید و گسترش فعالیت های اقتصادی را فراهم ساخته است .
هشتمین کنفرانس و نمایشگاه تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلام اهدافی از قبیل همتایابی تجاری، شناسایی فرصت های تجاری، فرصت شبکه سازی و همکاری تجاری ، امکان تبلیغ محصولات و نام های تجاری و معرفی فعالان و نخبه های اقتصادی جهان اسلام را دنبال می کند و تا روز پنجشنبه به کار خود ادامه می دهد.
علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، هند، جمهوری آذربایجان، ترکیه، امارات متحده عربی، اردن، سنگاپور، عمان، چین، کره جنوبی در نمایشگاه یاد شده تولیدات خود را در قالب 250 غرفه به معرض نمایش گذاشته اند.
آساق** گفت وگو از مریم شفیعی**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی



انتهای پیام /*










پاسخ دهید