برای نخستین بار طرح دریابست در آب های هرمزگان اجرا می شودبه گزارش ایرنا، سید پرویز محبی عصر روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده این طرح قبل از شروع صید میگو از یکم تا دهم مهرماه در تمام صید گاه های هرمزگان اجرا می شود.
وی با اشاره به همکاری نیروی دریایی ارتش، سپاه و دریابانی هرمزگان در اجرای این طرح، خاطر نشان کرد: در مدت اجرای این طرح به تخلف صیادان دارای مجوز در کمیسیون رسیدگی به تخلفات صیادی و به تخلف صیادان غیرمجاز در محاکم قضایی رسیدگی می شود.
اصطلاح دریابست در واقع به حالت تعلیق در آوردن فعالیت ماهیگیری و صیادی در زمان و مکان خاص جهت حفظ و پایداری ذخیره و کاهش فشار صید بی رویه بر ذخیره آبزیان است.
فصل صید میگو در هرمزگان هرساله از اواسط مهر آغاز می شود و به مدت 40 روز ادامه دارد.
هرمزگان با صید سالانه بیش از 240 هزار تن آبزی رتبه نخست صید ساحلی در کشور را در اختیار دارد.
طبق آمار شیلات هرمزگان، در حال حاضر بیش از پنج هزار فروند شناور غیر مجاز در نوار ساحلی استان صید می ‌کنند و این در حالی که تعداد قایق ‌های صیادی مجاز در این استان 4 هزار و 300 فروند است.
اکنون 45 نیروی یگان حفاظت از منابع آبزیان در نوار ساحلی استان هرمزگان فعالیت می ‌کنند که برای رسیدن به استاندارد‌ها باید این تعداد سه برابر شود.
در هرمزگان 28 هزار و 300 صیاد با استفاده از چهار هزار و 300 فروند شناور صیادی و با پشتیبانی 22 بندر صیادی در بیش از یکهزار و 400 کیلومتر نوار ساحلی استان مشغول به فعالیت هستند که این مهم بیانگر نقش مهم شیلات در معیشت مردم استان جدای از اشتغال ایجاد شده در حوزه آبزی پروری و صنایع است.
7198/ 7408
خبرنگار: فاطمه حسینی * انتشار: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.comانتهای پیام /*


پاسخ دهید