ایجاد شهرک کشاورزی در بیابان های شمال گلستانفریده ستایشگر در همشهری گرگان نوشت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که با وجود شوری خاک در اراضی شمال استان، در صورتی که مدیریت صحیحی بر این مناطق شود، امکان احیای آنها وجود دارد.
در همین زمینه یکی از طرح های جسورانه ای که از سوی پژوهشکده محیط های خشک کشور به استان پیشنهاد شد، ایجاد شهرک کشاورزی در اراضی شمالی استان است که طبق گفته رئیس این پژوهشکده قابلیت گسترش تا سطح 50 هزار هکتار را هم دارد. طرحی که دارای پشتوانه علمی عظیمی بوده و تحقیقات اولیه نیز برای اجرایی شدن آن انجام شده است.

واگذاری 100 هکتار زمین برای شروع کار به پژوهشکده
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان درباره اجرا شدن این طرح گفت: خیلی از افراد معتقدند به دلیل کم آبی و شوری خاک اراضی شمالی استان، امکان کار کشاورزی در آن زمین‌ها وجود ندارد.
حسین پیشقدم افزود: با این حال پژوهشکده محیط های خشک کشور که یکی از تخصصی ترین نهادها در اجرای طرح های تحقیقاتی در مناطق گرم و خشک است، طرح ایجاد شهرک کشاورزی در شمال استان را ارائه داده است.
وی بیان کرد: تحقیقات اولیه اجرای این طرح انجام شده و دستگاه های مربوطه مانند اداره منابع طبیعی باید هرچه سریع‌تر نسبت به صدور موافقت نامه ها و مجوزها اقدام کنند.
به گفته این مسئول، این طرح در قالب 10 بسته 5 هزار هکتاری پیش بینی شده است که در گام نخست پژوهشکده تقاضای واگذاری 100 هکتار زمین را از اداره های منابع طبیعی و جهادکشاورزی دارد.

اجرای این طرح در راستای مقابله با بیابان‌زایی است
خبر ایجاد شهرک کشاورزی در بخشی از اراضی که حتی گونه های مرتعی نیز به سختی در آن رشد می‌کنند، کمی غیرمنتظره است. در همین زمینه به سراغ رئیس پژوهشکده محیط های خشک کشور که پیشنهاددهنده اصلی این طرح است، رفتیم. عباسعلی قزلسفلو در این باره گفت: شرایط استان به گونه ای است که باید در مناطق شمالی، کارهای زیادی در زمینه ایجاد پوشش گیاهی و اقدام های مرتبط با آن انجام داد.
ایجاد شهرک کشاورزی هم در راستای همین موضوع پیش بینی شده و یکی از برنامه های خوب پژوهشکده است.
وی با بیان اینکه باید برای جمع آوری منابع پراکنده آب برنامه ریزی جدی شود، اظهارکرد: به دنبال این هستیم که در قالب این طرح به صورت زنجیره ای فعالیت ها را پی ریزی و اجرا کنیم. در همین زمینه باید منابع آبی پراکنده را جمع آوری و روی کشت گیاهانی که مقاوم به شوری و خشکی هستند، تمرکز کنیم.
قزلسفلو ادامه داد: طرح پیشنهادی طبق برنامه قابلیت گسترش تا 50 هزار هکتار از اراضی شمال استان را دارد، اما این حجم از کار نیاز به سرمایه‌گذاری کلانی خواهد داشت. از همین رو، باید در قطعات کوچکتری کار را آغاز کرد.
وی بیان کرد: پیش بینی ها نشان می دهد که می‌توان این طرح را در سطح زیادی توسعه داد، اما قرار براین است که به صورت مزرعه ای و گام به گام حرکت کنیم.

پیش بینی ایجاد گلخانه، مزارع کشت محصول و دامداری های صنعتی
رئیس این پژوهشکده که در خراسان رضوی مستقر است، گفت: در این طرح موضوعاتی همچون ایجاد گلخانه ها، پرورش دام در دامداری های صنعتی و مدرن، کشت محصولاتی که سازگار با شرایط اقلیمی منطقه و … هستند نیز مورد توجه قرار دارد.
توسعه باغ های انگور و زیتون هم که سازگاری خوبی با شرایط اقلیمی استان در مناطق شمالی دارند، جزو برنامه های پیشنهادی در قالب این طرح است.
قزلسفلو با بیان اینکه این طرح دارای پشتوانه علمی غنی است، اظهار کرد: برای این که این طرح قابلیت اجرا پیدا کند، کارهای کارشناسی زیادی انجام گرفته است. مطالعات اولیه نیز انجام شده و زمانی که به حصول نتیجه مطلوب مطمئن شدیم، این طرح را به استان پیشنهاد دادیم که موردتوجه مدیریت استان قرار گرفت. با وجود حمایت هایی که از اجرای این طرح شده است، امیدواریم به زودی شاهد اجرا شدن آن باشیم.انتهای پیام /*


پاسخ دهید