اختصاص بیش از11 هزارمیلیارد ریال اعتبار به مناطق زلزله زده استان اقدامی انقلابی از سوی دولت بودبه گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه که با حضور نوبخت معاون رئیس جمهوری در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: هشت هزار و 450 میلیارد ریال از این اعتبار در قالب تسهیلات و 2 هزار و 810 میلیارد ریال نیز در قالب کمک های بلاعوض توسط دولت مصوب شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت 120 میلیارد ریال به عنوان وام تعمیرات برای مناطق زلزله زده در نظر گرفته است، افزود: به نظر می رسد این مبلغ پاسخگوی نیاز حادثه دیدگان نیست و به همین دلیل درخواست می کنم تا سقف تسهیلات اعطایی تعمیرات مسکن برداشته شود.
بازوند ادامه داد: بسیاری از صاحبان واحدهای تعمیری بین 150 تا 250 میلیون ریال نیاز دارند تا بتوانند واحد آسیب دیده خود را بازسازی کنند که امیدوارم دولت در این زمینه همکاری لازم را با حادثه دیدگان بعمل آورد.
استاندار کرمانشاه همچنین با اشاره به اینکه در جریان زلزله مهیب 7.3 ریشتری حدود سه هزار مستاجر، واحدهای اجاره ای خود را از دست دادند و نیازمند دریافت تسهیلات هستند، ابراز امیدواری کرد به این افراد نیز تسهیلات ودیعه مسکن به مبلغ 50 میلیون ریال تعلق گیرد.
وی در ادامه از نیازمندی مردم مناطق زلزله زده به سرویس های بهداشتی اشاره و اظهار کرد: برای تامین سرویس های بهداشتی مورد نیاز به حدود 25 تا 30 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
بازوند همچنین خواستار تامین نقدینگی کمک های بلاعوض در نظر گرفته شده از سوی دولت برای مناطق زلزله زده با توجه به تخصیص کامل آن نیز شد.
مدیر ارشد استان در بخش دیگری از سخنانش از وارد آمدن بیش از 12 هزار و 410 میلیارد ریال خسارت به زیرساخت های استان خبر داد و گفت: امیدوارم دولت بخشی از اعتبارات مورد نیاز برای جبران این خسارت را تا پایان امسال تخصیص دهد.
وی همچنین با انتقاد از عملکرد برخی شرکت های بیمه ای برای عمل نکردن به تعهدات خود، یادآور شد: شرکت بیمه آرمان و شرکت بیمه البرز با گذشت 73 روز از واقعه زلزله هیچ توجهی به مناطق زلزله زده و تعهدات خود ندارند.
بازوند در ادامه با اشاره به موضوع راه آهن و ابراز امیدواری نسبت به بهره برداری از آن در دهه فجر امسال، مسئله قطار شهری را نیز مطرح و اظهار کرد: اگر دولت 2500 تا 2700 میلیارد ریال در سه سال آینده به این پروژه تزریق کند با کمک شهرداری مرحله اول آن تا پایان عمر دولت دوازدهم آماده افتتاح و بهره برداری خواهد شد.
استاندار کرمانشاه با اشاره به رودخانه قره سو و اینکه می تواند یکی از ظرفیت های خوب گردشگری مرکز استان باشد، یادآور شد: این رودخانه 19 ورودی فاضلاب دارد که برای هدایت آن ها به خارج رودخانه به حدود 900 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی خاطرنشان کرد: پروژه پالایشگاه آناهتیا نیز که 11 سال از شروع به کار آن می گذرد اما همچنان بلاتکلیف است یکی از مطالبات مردم استان که امیدوارم با عنایت ویژه دولت و بخصوص وزرای نفت و کار و رفاه اجتماعی تصمیم گیری درستی در مورد آن انجام و از بلاتکلیفی خارج شود.
بازوند در پایان بازگشایی مرز خسروی برای رونق اقتصادی استان و رونق گردشگری این دیار را مورد تاکید قرار داد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان که در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه رخ داد باعث کشته شدن 620 تن و مصدومیت 12 هزار و 386 نفر شد.
این زلزله به 10 شهر و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 78 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.
8066/7458 خبرنگار:مسعود اسماعیلی ** انتشاردهنده:علی مولویانتهای پیام /*


پاسخ دهید