احتمال همکاری میان اوپک و غیراوپک در چارچوب یک توافق جدیدبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز انگلیس، این نخستین باری است که عربستان امکان همکاری تولیدکنندگان نفت در چارچوب یک توافق جدید پس از سال 2018 را به طور عمومی مطرح می کند.
«خالد الفلیح» امروز به خبرنگاران افزود: تداوم این همکاری جهان را متقاعد می کند که وجود هماهنگی میان تولیدکنندگان نفت یک رویه معمول و همیشگی است (نه یک اتفاق نادر).
وی اضافه کرد: ما نباید تلاش خود را به سال 2018 محدود کنیم، بلکه باید برای همکاری در یک چارچوب بلندمدت با هم مذاکره کنیم.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه ) 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
14 کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تمدید شده است و همه کشورهای عضو موظف به تبعیت از آن هستند.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1063** 6075
مترجم: رفعت کرمی مهر* انتشاردهنده: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


پاسخ دهید