اتصال آزمایشی شبکه برق ایران و عراق در آبان‌ماهبه گزارش ایرنا، سنکرون به معنی وصل 2شبکه مجزا به شیوه ای است که هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در این نشست گفت: سنکرون 2 شبکه می‌تواند نقش بسیار مهمی در افزایش میزان مبادلات برق 2کشور ایفا کند.
«هوشنگ فلاحتیان» تصریح کرد: ایران بویژه با همکاری با بخش خصوصی آمادگی دارد در سه بخش بازسازی شبکه‌های تولید، توزیع و خطوط انتقال برق عراق مشارکت جدی داشته باشد.
فلاحتیان ادامه داد: در صورت درخواست عراق، امکان بازسازی شبکه‌های توزیع و انتقال برق عراق در 2 سال وجود دارد.
وی افزود: ایران آمادگی دارد تا در فردای از بین رفتن تروریست‌ها در عراق، مشارکت جدی در بازسازی شبکه برق عراق داشته باشد
این مسوول یادآوری کرد: خوشبختانه امسال با وجود رکوردشکنی میزان مصرف برق در تابستان توانستیم به تعهد خود مبنی بر تامین برق عراق در فصل گرم تابستان پایبند بمانیم.
معاون وزیر برق عراق نیز گفت: در تابستان گرم امسال اگر واردات برق از ایران نبود وضعیت به مراتب سختی را باید پشت سر می‌گذاشتیم.
«عادل کاظم جریان» افزود: امیدواریم بخش خصوصی ایران با توجه به توان بسیار بالای خود، در روند بازسازی شبکه برق عراق نقش بسیار موثری داشته باشد.
به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد در دولت یازدهم 40 میلیارد و 120 میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همجوار شامل جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه و عراق صادر شد.
میزان صادرات برق در سال های پایانی فعالیت دولت دهم هشت میلیارد کیلووات ساعت و درآمد سالیانه حاصل از آن نزدیک به 800میلیون دلار اعلام شده بود.
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق نیز بیست و پنجم شهریورماه اعلام کرد: پیش‌بینی می‌کنم از نیمه دوم سال میزان صادرات کالاهای ایرانی به عراق افزایش پیدا کند و به هشت میلیارد دلار برسد. این رقم با در نظر گرفتن صادرات گاز و برق است. از سوی دیگر تا پایان سال صادرات کالا به تنهایی به رقم بیش از 6 میلیارد دلار می رسد.

برای آگاهی از اخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
‏IRNAeco@
اقتصام*9186*1961*خبرنگار: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخ دهید